Економічний прогноз на 2024

Національний банк передбачає зростання української економіки на цьому році на рівні 2,9%, що є покращенням у порівнянні з попереднім прогнозом на 2%. Також очікується, що курс гривні стабілізується на рівні 40 гривень за долар до кінця наступного року. З огляду на розвиток подій на фронті, основні припущення на 2024 рік переглядаються, і ймовірно, що війна триватиме протягом наступного року.

Продовження конфлікту означає, що українська економіка не отримає імпульсу від часткового повернення біженців та поліпшення економічного клімату. Однак відновлення експорту товарів через порти України до Чорного моря може стати ключовим фактором економічного зростання.

Припускаючи, що обсяги експорту через порти Чорного моря будуть коливатися між 1,5 та 3,5 мільйонами тонн на місяць, і з урахуванням підтримки від розвитку внутрішнього військового сектора, аналітики передбачають, що реальний ВВП України зросте на 4% у 2024 році. Це порівняно з 8% в попередньому прогнозі, який передбачав зниження ризиків на початку 2024 року.

Національний банк також очікує, що зовнішні партнери України продовжать фінансову підтримку країни та під егідою МВФ нададуть $40 мільярдів прямої бюджетної допомоги в наступному році. Це повинно забезпечити фінансування дефіциту бюджету за умови активізації внутрішніх позик та сприятиме збільшенню резервів НБУ до $45 мільярдів у 2024 році. Це дозволить Нацбанку поступово пом’якшити валютні обмеження.

Аналітики вирішили переглянути прогноз курсу гривні до долара США, очікуючи, що він становитиме 38 гривень за долар до кінця поточного року (порівняно з попереднім прогнозом 38,5 гривень за долар) і 40 гривень за долар до кінця 2024 року (порівняно з 41 гривнею за долар). При триваючій війні, стабільність валютного курсу залишається ключовим пріоритетом для Нацбанку, незважаючи на нещодавній перехід до керованого гнучкого курсу.

Також знижено прогноз інфляції на кінець 2023 року до 6%, а в 2024 році передбачається прискорення до 8%, зокрема через збільшення внутрішніх цін на сільськогосподарські товари внаслідок часткового відновлення портів Чорного моря.